Dobrze się myśli literaturą

Chcąc nawiązać do tego, co napisałam ostatnio, zapożyczyłam tytuł oczywiście od Ryszarda Koziołka, bo trafia w sedno. Opisany przez autora eksperyment, który udowadnia, że w grupie czytających studentów, na kierunku humanistycznym, nie sposób znaleźć dziesięć książek, które wszyscy przeczytali naprawdę, od początku do końca i których fabułę oraz głównych bohaterów pamiętają. Wypada więc pogodzić się z tym, że coś takiego jak kanon, który łączy osoby czytające, staje się pojęciem z przeszłości.

„Wspólnota czytających nie powstaje dziś za sprawą tych samych przeczytanych książek, ale na skutek przekonania, że literaturą myśli się i mówi lepiej niż innymi dyskursami” (R. Koziołek, Dobrze się myśli literaturą, Wydawnictwo Czarne, wyd. 2, Wołowiec 2016, s. 20).

Moje domowe (i nie tylko) doświadczenia potwierdzają tę myśl. Przy okazji książek dziecięcych, kiedy dowiedziałam się, że komiksy z czasów naszego dzieciństwa (pogardzane wtedy przez bibliotekarki i nauczycielki) bywają poszukiwane, zaczęłam się zastanawiać, których książek moje dzieci będą poszukiwały, żeby zobaczyć i przeczytać je znowu, po latach, jeśli zaginą w przeprowadzce lub powodzi. Albo których książek, już w dorosłym wieku, nie będą chciały zwrócić do biblioteki, jak pewna kobieta, która znalazła tam egzemplarz „Słoneczka” M. Buyno-Arctowej (nota bene, popularność tej książki jest zdumiewająca, zob. wypowiedzi czytelników) – lektury jej dzieciństwa?

 

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Dobrze się myśli literaturą

  1. Czytałem książkę prof. Koziołka i uważam, że jest rewelacyjna. I wielu miejscach się z nim zgadzam. Kiedyś w literaturze trudniej było trafić na zupełnego literackiego gniota. Dziś trzeba wysiłku aby znaleźć wartościową lekturę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s